paprika

Jak na krásné a chutné papriky

paprikaPapriku známe jistě všichni a spousta z nás si sama doma na zahrádce papriku pěstuje. Máme spousty druhů paprik, různých velikostí, barev, chutí i pálivostí. Rozličné formy papriky se pěstují a pocházejí z tropické a subtropické oblasti Ameriky. Kořeninová paprika je zpravidla protáhlá nebo kopinatá, se vztyčenými nebo převislými plody, které se zbarvují do červena a některé odrůdy mají velmi pálivou chuť, např. čili-pepř, Cayenne.

Zeleninová paprika je hrubostěnná, s kulovitými plody. Chuť může být podle typu křížení ostrá, avšak bývá zpravidla jemná a ve sklizňové zralosti, když se plod zbarvuje od zelené přes žlutou nebo žlutě skvrnitou do svítivě červené barvy, je chuť dokonce sladká a tak příjemná jako mají třeba jablka. Její obsah vitamínů je velmi vysoký, zejména obsahuje vitamín C a provitamin A. Paprika se pěstuje nejen u nás, ale i po celé Evropě a na mnoha dalších kontinentech.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchý návod, jak připravit ovocné stromy na zimu

Půda a výsev papriky

Pro pěstování papriky je vhodná půda velmi dobře zásobena živinami a paprika ji vlastně přímo vyžaduje. Bohatý obsah kompostu a hnoje, stejně jako chráněná teplá poloha záhonu nebo pařeniště, a skleník jsou předpokladem dobrého úspěchu v pěstování paprik.

Při pěstování papriky je předpěstování pod sklem bezpodmínečně nutné. Vyséváme od začátku do konce března při vysoké teplotě, až do 24 C. Teploty pod 20 C vedou k nedokonalému klíčení, přičemž se jednotlivé odrůdy chovají rozdílně a následnébpěstování papriky je pak o to složitější. Semena se vysévají do misek a zakryjí se slabě zeminou nebo vůbec ne. Doba klíčení papriky je 10 – 14 dní. Velmi brzy se pikýrují do kořenáčů a dále se kultivují při světle.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata mohou dozrát i utržená doma a dá se docílit vynikající chuti

Výsadba a hnojení papriky

Výsadbu předpěstované papriky provádíme od konce května do začátku června a vysazuje se do volné půdy nebo od konce dubna do skleníku na jeho slunečnou stranu ve smíšené kultuře s rajčaty nebo okurkami. Při pěstování paprikvse doporučuje organické hnojení. Trvale bohatá nabídka živin, stejně jako zásobování vodou bez extrémních výkyvů jsou důležité, aby nedocházelo k odpadu květů nebo plodů. Před vysázením dáváme plné hnojivo a začátkem června ještě dávku síranu vápenatoamonného. Pokud budeme dodržovat tato ponaučení, nic nám nebrání k jednoduchému pěstování paprik.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je plný barev a chutí, které nesmí na talíři chybět. Tato zelenina vám dá vše

Papriky ošetřujeme zavlažováním, nikdy nenecháme zcela vyschnout, podle potřeby vedeme na tyčkách. Může se ale také stát, že naše pěstitelské úspěchy při pěstování paprik naruší různí škůdci, jako je mšice nebo plíseň šedá. Proti těmto škůdcům využíváme standartní postřiky na hubení hmyzu a plísní.

vyberte si semínka a osiva papriky

VIDEO: O pěstování paprik

 

VIDEO: Vysazování paprik

Přidat na Seznam.cz