Rakytnik

Jak pěstovat rakytník

Rakytník vysázený v zahradě je dobrým krokem ke zdraví. Latinsky se tato rostlina nazývá Hippophae. Všeobecně je o něm známo, že je velmi přizpůsobivý a snese téměř každé podmínky. I přesto se některým pěstitelům nepovede donutit keř, aby plodil pravidelně a vydatně. Za tímto neúspěchem může stát jedna z pěti chyb při pěstování rakytníku.

Kolem jeho pěstování existuje velmi mnoho dohadů a nejasností. Řada zahrádkářů proto odmítá tento keř či stromek pěstovat. Pojďme se seznámit s tím, jak pěstovat rakytník.

Správný postup pěstování rakytníku

rakytnikPři jeho pěstování mají zahrádkáři na své straně hned několik výhod. Jednak je keř či stromek odolný vůči mrazu, a také  je jeho pěstovánínenáročné. Při výběru vhodného místa se řiďte světlem. Rostlina potřebuje dostatečné množství světla. Velmi rád má zásaditou, dobře propustnou půdu.

Mohlo by vás zajímat:  Hortenzie krásně pokvete díky správnému hnojivu. Vhodná pro ni je kávová sedlina nebo kyselina citronová

Rakytník disponuje dobrou adaptační schopností, o čemž svědčí to, že roste jak v suchých, tak i vlhkých stanovištích. Rakytník můžete pěstovat ve formě stromu i keře.

Pamatovat se vždy musí na přítomnost alespoň jednoho opylovače. Vzdálenost sazenic při výsadbě činí 3 metry, v případě výsadby do svahu je tato vzdálenost dva metry. Vysazují se až dvouleté sazenice.

Chyby při pěstování rakytníku

Původ rakytníku neznámý

Nikdy si nepořizujte rostlinu z neznámého zdroje. Chcete-li mít kvalitní keř, vybírejte si ho vždy v zahradnictví nebo ovocných školkách. Poradí Vám s vhodnou odrůdou i s optimálním množstvím rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Blíží se čas prořezání malin. Keře získají sílu a úroda bude bohatá

Rakytníky nejdou do páru

Jde o rostlinou dvoudomou, musí být tedy vždy vysázeny samčí i samičí keře. Větrosnubný keř má potom možnost opylení a vytvoření plodů. Vždy se ptejte odborníků, zda je o samce či samici. Jinak rakytník nevypěstujete.

Nevhodné stanoviště

Rostlina sice snese extrémní podmínky jako je teplo, sucho, vlhko i nekvalitní půdy. Ovšem pozor na omyl. Nikdy se mu nebude dařit na vyloženě suchých a chudých půdách.

Žádný nebo přílišný řez keřů

Řez vyžadují zejména samičí keře, které jsou náchylnější k prosychání plodnostného obrostu. Ten se musí odstranit ořezem.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot je krásná zelená hradba mezi vaším královstvím a okolním světem

Blahobyt nesvědčí každému

Důležité je zapravit do země organické živiny, které dodají rakytníku do startu růstu vše potřebné. Později dodávejte jen draslík. Tím mu neuškodíte.

Přidat na Seznam.cz