Rybiz Obrazek

Jaké ovoce v tomto období?

rybiz-obrazekŽijeme v příjemném, mírném pásmu, ve kterém se daří mnoha druhům ovoce. Často ale saháme po ovoci z druhého konce světa, na které naše tělo není naučené, což nám může dát negativně najevo. Jak by řekli babičky „jezte to, co se zde urodí, jezte to, co se zde vypěstuje!“ A pravda je to ve skutku velká. Není nad doma, v sadě, či u sousedů :-) vypěstované ovoce, které je mnohdy bohatší na vitamíny, jako drahé ovoce z dovozu.

Jahody, borůvky, maliny

Sezóna jahod je v plném proudu, není proto nač čekat a poohlédnout se po pěstiteli jahod ve vašem okolí, ke kterému byste si mohli jít nasbírat množství, které zkonzumujete a které si sami vyberete. Rozdíl v chuti mezi „hypermarketovými“ jahodami a těmi vypěstovanými na našem území je obrovský! Jahody dokonce obsahují kyselinu elagovou, která má prokázané antikarcinogenní účinky. Pokud jahody nestihnete, fajn, náhradou, například k snídani jsou džemy s vysokým podílem tohoto ovoce.

Mohlo by vás zajímat:  Chybné uskladnění jablek je stejné, jako když je rovnou vyhodíme. Dokonalé podmínky má málokdo, proto takto improvizujeme

Rybíz

Ať už bílý, černý nebo červený, chutná snad každému. Nejen chutí, ale i obsahem vitamínů A a B zajistí dostatečnou denní dávku zdraví. Rybíz je vynikající pro výrobu džemů, skvěle se hodí i pro přípravu jednoduchých bublanin.

Brusinky

Známé také jako „bojovnice“ proti chorobám močových cest, využívají je farmaceutické koncerny. Netřeba ale kupovat drahé pilulky, stačí hrst těchto rubínově červených bobulí a problémy by měly ustupovat! Brusinky obsahují vysoký podíl vlákniny jakož i vitamínu C, jejich léčitelské účinky jsou tak opravdu obrovské.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradu v zimě ozdobí krásné rostliny a dekorativní prvky

Meruňky

Jejich sezóna teprve přijde, řekněme si však, že za úrodný „meruňkový rok“ lze pokládat ten minulý. U pěstitelů se často říká, že takový rok přichází každé dva-tři roky, uvidíme, jak tedy jak tomu bude tuto sezónu, doufejme že podobně! Jelikož meruňky obsahují betakaroten a vitamín A, neměly by chybět v žádném jídelníčku. Nezanedbatelné jsou jejich antioxidační účinky, jakož i snížení prevděpodobnosti vzniku rakoviny tlustého střeva. Sušené chutnají minimálně tak skvěle, jako čerstvé, pro ty, kteří ale drží dietu třeba poznamenat, že obsahují vyšší podíl cukru!

Mohlo by vás zajímat:  Péče o květiny v zimě: zaléváte je správně?

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz