Macesky

Odolné macešky: Kdy patří na záhon a jak je pěstovat?

Pokud jste ještě na podzim vysadili macešky velkokvěté (Viola wittrockiana), při mírném počasí rozkvetou už v lednu. Chlad a mráz tímto dvouletým rostlinám neublíží. Citlivé jsou, však na přemokření, proto pokud jejich pěstujete v nádobě, nezapomeňte na otvor pro odtok přebytečné vody, drenážní vrstvu a umístěte je na místo chráněné před deštěm.

Pro prodloužení kvetení pravidelně odstraňujte zvadlé a poškozené části rostlin. Hotové rostlinky koupené na jaře jsou vypěstovány často v skleníkových podmínkách, proto nejsou odolné proti chladu. Jarní fialky vysazujte do nádob nebo na záhony až od poloviny března.

Podmínky pro pěstování macešek

Maceškám vyhovuje slunečné a polo stinné stanoviště. Důležité však je aby macešky nepřeschly. Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale pokud nechcete riskovat, můžete macešky na zimu zakrýt. Na jaře vám v zahradě opět krásně rozkvetou.

Mohlo by vás zajímat:  Alocasia, jak pěstovat tuto rostlinu s krásnými listy?

Jak pěstovat macešky?

Macešky se pěstují jako letničky, dvouletky, trvalky anebo skalničky. Macešky mohou mít různou velikost květů (středně velké 4 – 5 cm, rané obří 5 – 6 cm, švýcarské obří 6 – 7 cm, quedlinburské obří 6 – 8 cm).

Před výsevem smíchejte semena macešek s jemným pískem a důkladně promnete (čímž narušíte jejich ochrannou vrstvu), a pak je vysejte do truhlíku anebo na záhon umístěný v polostínu. Důležité je vědět, že semena macešek se vysévají v polovině července. Ke svému růstu totiž macešky potřebují minimální teplotu pohybující se okolo 15 stupňů Celsia a půdu plnou živin. 1 gram semen představuje cca 750 semínek, z nichž může vyrůst až 250 macešek. Aby se maceškám dařilo, potřebují pravidelnou zálivku a přistínění. Po zasetí začnou rostlinky klíčit a růst v průběhu (cca) 10 dnů.
V srpnu rostlinky přesaďte buď do zvláštních květináčů, anebo na záhon tak, aby mezi sebou sazeničky měly 7 cm rozestupy. V této době by měly mít alespoň 2 lístky. V září se pak maceška sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15 – 20 cm. Macešky potřebují pravidelnou zálivku a to i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech.

Mohlo by vás zajímat:  Pergole či terase sluší popínavé rostliny, které dodají na útulnosti a dekorativnosti

Přes zimu se macešky přikrývají chvojím. Macešky v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země. Na jaře se macešky přihnojují hnojivy s menším obsahem dusíku. Maceška (kterou jste zasadili v červenci jako semínko) kvete hned další jaro od března. Za horkého počasí potom její kvetení ustává a znova kvést začíná až se změnou počasí nebo přísunem vlhka.
Letničky se vysévají v době od února do dubna ve skleníku či fóliovníku. Na záhon se pak přesazují v květnu. Kvetou nám pak přes léto a po odkvětu je zlikvidujte. Pěstování macešek od výsevu semen se může jevit jako příliš složité a zdlouhavé, a proto si celý proces můžete zjednodušit nákupem již předpěstovaných sazeniček. Kvalitní sazeničky by měly mít 6 – 9 pravých lístků.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné kaskádovité petúnie vykouzlí zahradu i na balkoně

Osiva a semínka macešek

VIDEO: Jak pěstovat macešky?

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz