Voskovka květina jak pěstovat

Voskovka nebo-li hoya, je pokojová květina, která nese anglický název. Jejím čestným kmotrem se stal Thomas Hoy, který žil ve druhé polovině 18. století. Údajně byl zahradníkem u vévody z Northumbrie. Stal se pěstitelem této rostliny. Od této doby se voskovce říká hoya.

Voskovka a její původ

Rod Hoya zahrnuje na dvě stě druhů. Všechny je můžeme nalézt mezi jižní Čínou a východní Indií, až k Austrálii. Z této hojné palety se v České republice prosadilo k pěstování a výskytu pouze šest druhů. Většinou jsou považované za okrasné dekorativní rostliny pro skleník, pouze v jediném případě jde vypěstovat v pokojových podmínkách. Patří do rodu keljichovitých.

Mohlo by vás zajímat:  Květiny mohou vnést do domova radost a štěstí, některé ale přinesou jenom problémy

Voskovka květina jak pěstovat – popis rostliny

Nejčastěji se pěstují dva druhy. Voskovka tučnolistá a voskovka bella. Tučnolistá voskovka (hoay carnosa) má dlouhé výhony, které se musí upevňovat k opoře. Je přenádherná a to i v době, kdy nekvete. Listy jsou sytě zelené, lesklé a dužnaté.

Hoya bella je ozdobnější. Má převívající krátké výhony. Ovšem výhony se dokážou neskutečně rozvětvit. Disponuje menšími překrásně zelenými listy. Květy jsou bílé s výrazně červenou stopou.

Květy vytvářejí bohaté okolíky, které se nesmí nikdy odstranit. Neustále se na nich zakládají nové květy a to i v dalších letech. U voskovky tedy platí, že čím starší rostlina tím krásnější a bohatší květy. Doba květu je mezi koncem května a podzimem, po celé týdny. Ve večerních hodinách květy vydávají intenzivní sladkou vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny do ložnice patří. Postarají se o klidný spánek, čistý vzduch a zdravou mysl

Voskovka – postup, jak pěstovat

Voskovku celoročně udržujeme v místnosti. Letní umístění má být teplé, světlé, vzdušné bez přímého slunečního světla. Během růstu, avšak ne bezprostředně před a během doby květu jí častěji rosíme. Období října až února se považuje za období odpočinku. Nejvhodnější teploty k jejímu přezimování jsou okolo 10 -12°C na světlém místě, bez průvanu.

V zimě nedopřávejte voskovce více tepla. Mnoho tepla ovlivní negativně vývin mladých listů a může způsobit napadení škůdci. Pokud se po chladném přezimování objeví první nahnědlé špičky mladých listových výhonů, neměly bychom rostliny vystavit ihned vyšší pokojové teplotě. Přechodně jí udržujeme při teplotě 15-18°C. Postačí umístění za záclonou na málo slunném okně bez topných těles pod parapetem.

Mohlo by vás zajímat:  Každá rostlina si zaslouží to nejlepší. Poznejte, jak se postarat právě o tu svou

Voskovka – zalévání

Příliš hodně nebo málo zálivky, je nejčastější příčinou toho, proč voskovka nekvete. Správný postup je následující: od plného růstu ke kvetení bohatě zaléváme vodou, poté se zálivka omezí pro přípravu na období klidu. Od října se rostlina udržuje jen vlhká, tak aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu.

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Voskovka květina jak pěstovat”

  1. Dobrý den, prosím o radu- dostala jsem „Hoya australis“- krásnou, vysokou cca 1-1,20m. Uchycenou do kruhového válce. Mám ji v obýváku, kousek od topení, v místnosti je cca 24st. C ( a více)…. není přelitá-vlhká, Vrchní výhonky seschly, listy žloutnou, na stoncích u výrostu listů-bílá lepivá látka, na spodních listech se udělali černé puntíčky. Můžete mi poradit co mám udělat? Jak ji zachránit? Nechtěla bych o ni prijít. Děkuji monohokrát. Ladislava Smialková

Komentáře jsou uzavřené.