Bobkový, List

Jak pěstovat bobkový list

Vavřín neboli bobkový list tvoří důležitou součást české kuchyně. Ve Středozemí se můžete setkat s tím, že roste zcela planě u cesty či v příkopech. V České republice se nejčastěji pěstuje ve sklenících nebo také v desénových nádobách. Ty pak zdobí haly mnoha restaurací, aul hotelů a divadel.

Hans / Pixabay

Mnoha pěstitelům se může na první dojem zdát pěstování bobkového listu v našich podmínkách nemožné. Opak je pravdou. Pojďme se tedy podívat na to, jak pěstovat bobkový list. Hned v úvodu je dobré zmínit, že se dá pěstovat ze semen po celý rok.

Vavřín neboli bobkový list

Pěstovat ho můžete jako půvabnou přenosnou rostlinu. Od jara do podzimu Vám může zkrášlovat vchod do domu či terasu. Jeho listy se stanou nepostradatelným kořením v mnoha jídlech. Rovněž podpoří i zdravé trávení. Z listů si klidně dopřejte koupel, která dokáže ulevit od bolesti ztuhlých svalů.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen Italové, ale i Češi milují bazalku. Sníme jí více než typického českého koření

Již ve starém Římě považovali tuto rostlinu za mýtickou, schopnou přinášet štěstí a bohatství. Vavřínové věnce se staly symbolem slávy a vznešenosti. Používaly ho i věštkyně z Delf, jelikož větší množství zkonzumovaného bobkového listu působilo narkoticky. Vy se však bát nemusíte množství, které se používá ke kulinářským účelům, není nebezpečné.

Co je potřeba znát před začátkem pěstování?

Před tím, jak pěstovat bobkový list je dobré vědět, že není mrazuvzdorný. Pro jeho pěstování zvolte nádoby, které na zimu zazimujete. Ven ho můžete umístit až po třech zmrzlých. Tehdy teplota neklesá pod 15°C. Pěstování ze semen není jednoduché, ale je reálné. Semena se sází dva až tři centimetry hluboko.

Mohlo by vás zajímat:  Fialové kvítky ruské šalvěje zdobí zahrady až do října, přitom není vůbec náročná

Dopřát mu musíte po několik měsíců trvalou teplotu 21°C. Semena vyklíčí obvykle po šesti týdnech. Umístit je musíte na slunné místo. Pokud se nechcete vydat složitou cestou pěstování ze semen, zakupte si ho jako sazenici.

Stanoviště, substrát a zálivka

Jakmile si přinesete domů sazenici, postavte jí na slunné místo. Pozor na průvan, ten rostlina nesnese. V létě je možné umístit jej na parapet, balkón, terasu či zahradu. Důležité je pro jeho kvalitní vývoj složení zeminy. Vyžaduje velmi kvalitní drenáž.

Substrát vytvořte následujícím způsobem. Smíchejte dva díly těžké drnovky, jeden díl prohnojené zeminy, jeden díl listovky a jednu polovinu písku. V této směsi se mu bude velmi dařit a poroste. Po zasazení zalijte.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat tymián

Je-li pěstován pouze v interiéru, nevyžaduje vydatnou zálivku. Tu provádíte jen při pěstování na zahradě. Zalívejte jej pravidelně středně vydatnou zálivkou. V zimě příliš nezalévejte. V obdobích sucha a velkých veder zalívejte každý den.

Hnojení a tvarování

Součásti toho, jak pěstovat bobkový list je jeho hnojení i tvarování. Hnojení se provádí od března do srpna. Vždy jednou za čtrnáct dní. Keři musíte dodat draslík a dusík. Pravidelným zastřiháváním si keř vytvarujete. Jeho zastřižení napomáhá i k zahuštění. Přesazujte ho vždy jednou za několik let do dřevných nádob.

Přidat na Seznam.cz