Zucca (red Kuri?)

Jak pěstovat dýni

By: nociveglia

Dýni známe všichni jako ozdobu, která se používá na Hallloween. Není však jen vhodnou ozdobou, ale je to zdravá, léčivá a téměř nekalorická tykvovitá rostlina. Nalézt ji můžeme v různých podobách. V našich podmínkách jsou nejtypičtější dýně oranžové či okrasné. Řadí se mezi chutné, ale i zdraví prospěšné ovoce.

Obsahuje velké množství vlákniny, snižuje krevní tlak, brání tvorbě krevních sraženin. Při poruchách trávení a střevních potížích se doporučuje smíchat dýni s mlékem. Zakoupit si ji můžete v obchodě či vypěstovat doma na zahrádce. Seznamte se v následujících řádcích s tím, jak pěstovat dýni.

Nákup semínek a předpěstování

Než vypěstujete svou vlastní dýní, vydejte se do zahradnictví a vyberte si semínka. Nabídka je široká. Semínka si poté předpěstujete doma v kelímcích. Zhruba v polovině dubna vysejte semínka do kelímku. Asi po třech týdnech, kdy už Vám porostou hezké rostlinky, je přesaďte do květináčů.

Mohlo by vás zajímat:  Lilek lze připravit na mnoho chutných způsobů, dejte mu šanci i vy

V polovině května je vysázejte na záhon, tou dobou již nehrozí přízemní mrazíky. Pokud si dýni nestihnete předpěstovat, nevadí. Na začátku května proveďte výsev semen do záhonků. Jakmile budete mít rostliny na zahradě a budou hrozit přízemní mrazíky, zakryjte je slámou, aby neumrzly.

Stanoviště a výsadba

Dýni pěstujte na půdě s dostatkem živin a vláhy. Miluje slunné stanoviště. Pro dostatek živin půdu při její výsadbě přihnojte. Pěstovat se dají i na kompostu, kde se jim bude dařit obzvláště dobře.

Mohlo by vás zajímat:  Nebojte se chřestu. Udrží štíhlou linii a jeho příprava je jednoduchá

Počítejte ale s tím, že si z kompostu vytáhnou většinu živin a ten nebude tak kvalitní pro další použití. Rostlinky se sázejí na záhon v rozestupu jeden až dva metry. Pokud provádíte výsev semínek do záhonů, dávejte je do hloubky tři až pět centimetrů. Po zasazení zalijte.

Péče a sklizeň

Na tom, jak pěstovat dýně není nic složitého ani náročného. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat. V případě velkého sucha musíte provést pravidelnou zálivku. Pozor si však dejte na to, abyste nekropili listy. Začaly by následně uhnívat. Jakmile budou rostlinky dosahovat větší velikosti, je dobré k nim přidat oporu. Po opoře se budou plazit a nebudou si navzájem stínit.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata prospějí zdraví v jakékoli podobě. Po celý rok se postarají o pořádnou dávku céčka

Sklízet je začněte na začátku podzimu. Slupka musí být tvrdá, matná a na stonku dýně se již tvoří praskliny. Vždy sklízejte před prvními mrazíky. Ty dokáží způsobit přemrznutí a dýně bude nepoužitelná. Sklizené dýně nechte vždy pár dní dosušit, buď venku na sluníčku anebo u kamen, ale teplota nesmí přesáhnout 30°C. Plodu ponechte stopku o velikosti pět centimetrů. Toto dopomůže k tomu, že se dýně nebude rychle kazit.

Přidat na Seznam.cz