Jak Masozrave Pestovat

Jak pěstovat masožravé rostliny?

Správně se nazývají hmyzožravé rostliny. Zjistěte, co potřebují, abyste je mohli úspěšně pěstovat i vy. Masožravky jsou běžné rostliny, které se díky speciálním orgánům v nepříznivých podmínkách mohou vyživovat i jiným způsobem než fotosyntézou. Dokáží využít organické látky z kořisti, kterou si uloví. Většinou jde o hmyz, větší druhy však dokážou ulovit i drobné hlodavce.

Dva typy pastí

Hmyzožravé rostliny totiž rostou převážně na místech, kde je obsah minerálních látek velmi nízký, či dokonce nulový. Právě proto byly během vývoje donuceny přetvořit svůj způsob přijímání živin a vyvinout pasti na chytání hmyzu.

Tak vznikly dva druhy pastí, a to aktivní a pasivní. U prvního typu vyvine rostlina v okamžiku podráždění rychlý pohyb a úlovek doslova lapí – ten vzápětí hyne. Takto to je například při rodě Dionaea. Druhým typem jsou pasivní pasti, u kterých kořist spadne do jakéhosi láčku, nebo se přilepí na list tak, jak to je v rodě Drosera, Byblis a Pinguicula.

Víte, že existuje asi 650 druhů hmyzožravých rostlin a zdaleka je neznáme všechny?

Jak pěstovat masožravé rostliny

Jelikož ve své domovině rostou na chudých kyselých půdách, nejvhodnější substrát je čistá vrchovištní rašelina bez výživných látek.

Mohlo by vás zajímat:  Ideální pokojovky pro zapomětlivé: odpustí málo zálivky i těsný květináč

Podle jednotlivých druhů do substrátu přidáváme různé příměsi, které rašelinu ještě více provzdušní, působí jako drenáž, či zajistí její větší schopnost vázat vodu. Jako příměsi používáme například perlit, písek, zda mech rašeliník. Dalším důležitým předpokladem úspěšného pěstování je stálá závlaha. Některé druhy během svého vegetačního období snášejí dokonce i zamokření. Důležité je, aby voda, kterou substrát zavlažujeme byla měkká, tedy nejlépe dešťová nebo odstátá.

Pozor! Pokud zaléváme tvrdou vodou, nebo necháme substrát proschnout, může to být pro rostliny smrtelné.

Vlhkost, světlo, větrání

Velmi důležitá je i vysoká vzdušná vlhkost. Ta by se měla pohybovat okolo 60 – 80 % (Drosera , Sarracenia , Dionaea , Pinguicula …) ale u některých druhů až kolem 90 % (Nephentes). Proto rostliny pravidelně rosíme, nebo jejich sázíme do polouzavřených skleněných nádob. Ideální jsou akvária, skleněné dózy nebo sklenice, které se směrem vzhůru zužují. Na druhé straně však nesmíme zapomínat ani na dostatečné větrání, protože jinak se mohou začít šířit viry, parazity a plísně.

Mohlo by vás zajímat:  Ďáblův dráp vyžene bolest z těla. Jeho účinky pochází až z daleké Afriky

Pokud se rostlině daří, rychle roste a kvete. Kvetení a produkce semen ji však natolik vysilují, že často dochází k jejímu úhynu. Pravidelně proto zaštipujeme květní stopky, díky čemuž udržíme rostlinu v dobré formě.

Pěstování masožravky ze semen

Pěstování masožravých rostlin je v mnoha ohledech stejné jako pěstování pokojových rostlin. Masožravé rostliny se dostávají do pozice hojně pěstovaných rostlin především z důvodu rychlého růstu. Už do jednoho roku můžete mít plnohodnotnou kvetoucí masožravku ze semen. Jejich semínka jsou velmi drobná, jedny z nejmenších vůbec. Životschopnost semen je při dobrém skladování i více jak rok. Semena masožravých rostlin jsou světločivná, je tedy nutné je výsévat na povrch substrátu. Klíčí bezpotíží v obyčejném pařeništi, obvykle do 20-30 dní. Při klíčení je potřeba větrat a nejlépe ošetřit substrát chemicky proti plísním nebo zajistit přímé slunce (uv záření je proti plísním dobré). Masožravérostliny se pěstují ve směsi rašeliny a písku popřípadně perlitu, tato substrátová směs vyhovuje masožravkám nejvíce. Obvykle se míchá rašelina s pískem v poměru 2:1, ideální je pak kyselejší půda. Masožravé rostliny jsou schopny přežívat i v méně kvalitních půdách, potřebné živiny navíc si zajistí lovem hmyzu. Drobným hmyzem je také dobré přikrmovat mladé semenáčky – lze tak docílit i několikanásobně rychlejšího růstu.

Mohlo by vás zajímat:  U exotického ovoce mnohdy nepoznáme, jestli je zralé. Většinou stačí jeden pohled

Půda by neměla nikdy úplně vyschnout. Ideální je, pokud má rostlina v podmisce vždy nějakou vodu – zajistí to půdní i vzdušnou vlhkost. Nic nepokazíte pokud budete zalévat odstátou vodou. Masožravé rostliny potřebují dostatek slunce, přímé sluneční světlo jim dělá opravdu dobře. V jarním a letním období jsou teploty pro masožravky ideální. Přes zimu jim zajistíme chladnější stanoviště. Většině masožravých rostlin přes zimu vyhovují teplody od 15-19 °C s menší zálivkou. Některé mohou březimovat v běžných pokojových teplotách. Masožravky jsou víceleté rostliny, dožívají se běžně kolem 5-8 let. Masožravky nikdy nehnojíme, výhodou těchto zajímavých rostlin je, že se vždy ´přihnojí´ samy.

Kupte si semena masožravek

VIDEO: Pěstování masožravek

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz